Divizna velkokvětá (Verbascum thapsiforme) je dvouletá léčivá rostlina, která je po celém svém povrchu ochlupená. Má krásné zářivé žluté květy a dosahuje výšky až 2 metry. Díky čemuž ji v přírodě nelze přehlédnout. V tradiční medicíně je využívána již po staletí. Má protizánětlivé účinky. Prospívá játrům, slezině a brzlíku, působí močopudně. Nejčastěji je využívána vnitřně ve formě odvaru, ale využít ji lze i zevně (obklad na oděrky, revma, bolavé svaly). Podporuje vykašlávání a zmírňuje křeče průdušek a průdušinek. Posiluje přirozenou obranyschopnost organismu. Pozitivní účinky má i na stav slizničních buněk.
Nejčastěji je využívána k léčbě:
- Onemocnění dýchacích cest (kašel, průduškové onemocnění, zánět hrtanu, chrapot, zahlenění, rýma)
- Oděrky a rány
- Otoky, opuchliny a vředy
- Revmatické a svalové bolesti
- Hemeroidy
- Bércové vředy
- Úprava menstruačního cyklu
- Záněty žaludku, střev a jícnu
Květy divizny obsahují řadu prospěšných chemických látek: saponiny, silice, cukry, slizové látky (proti suchému kašli), třísloviny, žluté barvivo (krocetin) – barvení látek a vlasů, karoneoidy, kumariny a flavonoidy.
Má příjemnou vůni a vzhled, díky čemuž je často využívána k aromatizaci likérů nebo k oživení čajových směsí.
Pozor! Semena divizny jsou jedovatá (obsahují rotenon). Květy se sbírají v průběhu léta (květen-září), ještě předtím, než divizna vytvoří tobolky se semeny, pak se již nic sbírat nesmí. Jedovatá semena se dříve používala k omamování ryb.
Každý kvítek kvete pouze jediný den – proto se květy sbírají průběžné každý den kolem poledne, kdy jsou květy rozkvetlé.
Divizna má svůj význam i ve včelařství, její pyl je totiž významným zdrojem bílkovin pro včely.
Použití v kosmetice
Divizna má své využití i v kosmetice. Dodává vlasům lesk. Přidává se do změkčujících mastí a krémů. Macerát květů v oleji zklidňuje a oživuje pleť. Divizna dokáže hojit malé oděrky, ranky a vřídky.
Další zajímavosti o divizně se dočtěte na bylinkovém ráji ZDE.