❤ KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE ČAJOVÁ SVÍČKA ZDARMA ❤ EXTRA DÁREK DLE VLASTNÍHO VÝBĚRU K NÁKUPU NAD 2 000 Kč

Esenciální a vonné oleje - jejich rozdíly a použití

Ve svých svíčkách a vonných voscích používám vonné i esenciální oleje. Jaký je mezi těmito oleji vlastně rozdíl a proč jsem zvolila právě tuto kombinaci?

 

Obecně existují dva typy olejů, kterými můžeme parfemovat svíčky (a nejen je). Jedná se o esenciální a vonné oleje. Esenciální oleje se dále dělí dle způsobu výroby (destilace, extrakce oxidem uhličitým nebo rozpouštědlem a tradiční enfleuráž). Vonné oleje dělíme dle použít – oleje do kosmetiky nebo svíček.

 

Esenciální oleje (EO)

Esenciální oleje někdy nazývané též silice nebo éterické oleje, jsou těkavé kapaliny 100% přírodního původu. Jsou to vysoce komplexní a multifunkční sloučeniny, které nelze mísit s vodou. Tyto oleje jsou vysoce těkavé a při vyšších teplotách mohou degradovat, a tím ztrácet aromaterapeutický charakter. Z toho důvodu jsou EO přidávány do kosmetických produktů až ve fázi chladnutí. EO jsou také vhodné k využití do difuzéru, elektrické nebo klasické aromalampy. Při používání aromalampy je ale nutné dbát na to, aby nedošlo k přílišnému zahřívání a připalování olejů.  

 

Esenciální oleje ovlivňují naše emoce, náladu, psychiku i fyzické zdraví. Jelikož však obsahují stovky až tisíce různých chemických látek, je nutné jejich používání (zejména vnitřní užití) vždy konzultovat s odborníkem. Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované a je nutné, až na výjimky (např. levandule), je před použitím zředit. V opačném případě mohou způsobit podráždění nebo popálení kůže a sliznic. Při výběru EO vždy zvažte svůj zdravotní stav (cukrovka, vysoký/nízký krevní tlak). Na pozoru by se měly mít zejména těhotně a kojící ženy a děti do 3 let. Některé EO jsou kontraindikovány i u domácích mazlíčku. U přecitlivělých nebo alergických osob je vždy vhodné před použitím udělat test snášenlivosti. Malá rada – oleje nejsou rozpustné ve vodě, proto je nikdy nepoužívejte do koupele. Kapičky oleje zůstávají volně ve vodě (nerozpustí se) a do kontaktu s pokožkou se tak dostávají neředěné, což může vést k podráždění nebo popálení pokožky.

 

Pořízení kvalitních esenciálních olejů není levná záležitost. A hned si také řekneme proč. Příkladem může být silice pocházející z Levandule pravé – k získání 1 kg EO je nutné 150 kg levandule, nebo meduňky – k 1 kg EO je nutno 5-10 tun meduňky. A mohla bych pokračovat dále. Proto jsou oleje často pančovány. Kvalitní esenciální oleje nakupujte pouze u ověřených prodejců a vždy si vyžádejte  potřebné certifikáty. Pokud tedy na svět pohlížíte ekologicky, určitě není vhodné esenciálními oleji plýtvat!

 

A z jakých chemických látek se esenciální oleje skládají? Největší zastoupení mají terpeny a terpenové deriváty, dále pak uhlovodíky, alkoholy, aldehydy, ketony, karboxylové kyseliny a další látky. Pro zajímavost uvedu zkrácený seznam chemických látek v esenciálním oleji Levandule lékařské: n-oktan, 1-methoxy hexan, α-thujen, α-pinen, kafren, sabinen, β-pinen, vinyl amyl karbinol, oktan-3-on, myrcen, oktan-3-ol, hexyl acetát, o-cymen, eukalyptol, α-ocimen, β-ocimen, y-terpinen, linalool, hotrienol, kafr, verbenol, nerol oxid a borneol.

Celé složení naleznete zde - https://dk.upce.cz/bitstream/handle/10195/70016/26_-_Rebickova.pdf?sequence=1

 

Téma esenciálních olejů je velice rozsáhlé a pro pochopení jejich účinků a správné používání je nutné patřičné vzdělání a roky praxe.   

 

Vonné oleje

Vonné oleje jsou syntetizovány uměle v laboratoři, často však mohou být jejich složkami i látky původem z přírodních zdrojů. Díky vonným olejům si můžeme vychutnat vůně, které se běžně v přírodě nevyskytují. Například z jahod, jablka nebo rybízu nelze esenciální oleje extrahovat, a právě v takových případech přicházejí na řadu oleje vonné. V posledních letech média zaplavila zpráva o nebezpečných vonných svíčkách. V této kauze se mluvilo hlavně o parafínu (ropný produkt), knotech se zinkovým středem a vonných olejích, které obsahují ftaláty. A právě ftaláty jsou při výběru esenciálních olejů stěžejní. Pokud se chystáte na výrobu svíček a chcete vybrat správné vonné oleje, kromě vůně se zaměřte i na jejich složení. ZÁSADNĚ NEKUPUJTE vonné oleje obsahující ftaláty. Na trhu je stále spousta prodejců, kteří záměrně neuvádějí obsah ftalátů v jejich produktech, proto si vždy vyžádejte všechny patřičné certifikáty, v nichž musí být uvedeno konkrétní zastoupení jednotlivých chemických látek. Ftaláty mohou negativně působit na reprodukční a hormonální systém člověka, oslabovat imunitu a poškozovat i některé orgány. Ftaláty nejsou jen výhradou vonných olejů, ale vyskytují se v celé řadě produktů od plastových sáčků, přes DĚTSKÉ HRAČKY! až po kosmetiku a PVC podlahy.

 

Vonné oleje v mých svíčkách pocházejí z Anglie, kde se na výrobu svíček zabývají více než u nás v ČR. Všechny vonné oleje jsou určeny přímo pro výrobu svíček, neobsahují ftaláty a mají certifikáty kvality.

 

Takže co vlastně k ovonění svíček použít?

Často se setkávám s názorem, že vše přírodní je automaticky dobré a vše syntetické je špatné. Ovšem ne nadarmo existuje přísloví „zlatá střední cesta“. Rozhodně se nelze spoléhat na to, že vše, co pochází z přírody je bezpečné a neškodí zdraví.  A to platí dvojnásob v případě používání esenciálních olejů. Esenciální oleje mají širokou škálu vlastností a já sama je s rozumem využívám ve své domácí kosmetice. Mají aromaterapeutické vlastnosti, krásně voní a pomůžou s mnoha zdravotními problémy. Ale platí to i v případě použití EO ve svíčkách?

 

Já ve svých svíčkách používám kombinaci esenciálních a vonných olejů. EO přidávám do svíček nikoliv za účelem aromaterapeutickým, ale za účelem jemného doladění vůně. A proč nepoužívám pouze esenciální oleje? Hned z několika důvodů.

  1. Esenciální oleje jsou silně těkavé, a po zapálení plamene svíčky, degradují. Působením tepla se ztrácí jejich aromaterapeutický charakter a z velké části bohužel i vůně. Některé EO jsou více odolné než jiné, ale většina těchto olejů degraduje při 38 °C. Častým argumentem výrobců svíček je, že přidávají EO až když vosk chladne (pod 50 °C). Ano to je zcela v pořádku a správně zvolené EO tuto teplotu vydrží. Ovšem pokud svíčku zapálíte, plamen dosáhne teplot 400-1500 °C, horní vrstva vosku dále od knotu dosahuje teplot nad 60 °C, což většinu esenciálních olejů zničí. Je tedy nesmyslné kupovat svíčky za aromaterapeutickým účelem. Aby si EO uchovaly své vlastnosti, jsou používány pouze za mírného tepla, nebo za studena.
  2. Jelikož většina molekul EO teplem degraduje, je pro dosažení voňavé svíčky nutno použít velké množství. Aby svíčka voněla doporučuje se 10% koncentrace olejů z celkového množství vosku. To znamená, že na 250 ml svíčku, je nutno přidat 25 ml esenciálního oleje. A jak jsem uváděla výše, spotřeba materiálu na 1 kg esenciálního oleje je enormní. Esenciální oleje se tak stávají vzácnou surovinou, kterou nemůže ekologicky smýšlející člověk, plýtvat.
  3. Některé esenciální oleje se mohou při hoření svíčky dokonce vznítit.

 

Použití nízkých koncentrací EO do svíček, pro dosažení jemných tónů vůně, je v pořádku. Při přidání velkého množství, se EO mohou stát toxickými. Pokud Vás problematika esenciálních olejů ve svíčkách zajímá více, doporučuji přečíst tuto odbornou publikaci, která se zabývá degradaci esenciálních olejů.

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1541-4337.12006

 

Závěrem

Esenciální oleje si své aromaterapeutické vlastnosti zachovávají pouze při správném použití. EO jsou cennou surovinou, proto s nimi zbytečně neplýtvejte. Pokud vybíráte vonné oleje, vždy se ujistěte, že neobsahují ftaláty. Vonné oleje musejí být určeny přímo pro výrobu svíček (ne do kosmetiky). Protože pouze tyto oleje, byly testovány i za vysokých teplot.

 

PS: Tímto článkem nechci nikoho odrazovat od koupi svíček s EO. A plně toleruji odlišné názory na tuto problematiku. Tisíc lidí, tisíc chutí :)

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz