Vosk - základní surovina pro výrobu svíček

Vosk, knoty a vonné esence to vše neodmyslitelně patří k výrobě svíček. Svíčka dokáže navodit příjemnou domácí atmosféru, ovšem ne všechny svíčky jsou vhodné k zapalování v uzavřených prostorách.

 

Bohužel většina dostupných levných svíček na trhu je vyrobena z parafínu. Parafín je ropným produktem. Ropný odpad (kal, který zůstal na dně sudu) je chemicky bělen a zbaven zápachu. Když zapálíte parafinovou svíčku do ovzduší se uvolňuji toxické těkavé sloučeniny (např. aceton, benzen, toluen), které mohou být karcinogenní, napadat Váš nervový a dýchací systém, způsobovat alergie, astma nebo kožní problémy. Svíčky s tímto voskem můžete za SKVĚLOU cenu zakoupit i v jednom velkém nejmenovaném obchodním řetězci. I já jsem kdysi tyto svíčky milovala, naštěstí je toto období už za mnou.

 

A jaké jsou tedy alternativy hojně rozšířeného parafínu? Z veganských alternativ je to například sójový, kokosový, palmový nebo řepkový vosk, z neveganských lůj a včelí vosk. Vosku existuje celá řada, avšak pro vysokou cenu nejsou ve svíčkařském průmyslu příliš využívány (např. jasmínový).

 

Já svíčky vyrábím ze včelího, kokosového a sójového vosku. A proč jsem si nevybrala palmový nebo řepkový vosk? Palmový vosk není ekologicky šetrnou variantou – devastace velkých ploch pralesů. Řepkový vosk je získáván z řepky olejné. V Bio kvalitě je možné tento vosk získat pouze ve Francii nebo Velké Británii, v ČR jej nehledejte. U nás je řepka olejná pěstována velkými průmyslovými koncerny a hnojena GMO hnojivy. Masivní hnojení škodí životnímu prostředí a způsobuje úhyn zvířat i hmyzu, které žijí v blízkosti řepkových polí.

 

 

Sojový vosk

 

 • náš sojový vosk je získáván z geneticky NEmodifikované sóji
 • neobsahuje žádné pesticidy, herbicidy, konzervační látky ani barviva
 • vosk je zcela netoxický a nekarcinogenní, biologicky odbouratelný
 • neobsahuje žádné živočišné produkty, je tedy vegan friendly
 • sójový vosk vylučuje o 90 % méně sazí a hoří o 50 % pomaleji než parafín, a tak Vám svíčky déle vydrží
 • má také nízkou teplotu tání/tuhnutí 45,5/34 °C. Díky nižšímu bodu tání je kolem knotu více rozpuštěného vosku a vonné oleje se efektivněji uvolňují do okolí
 • barva je bílá až světle smetanová, bez parfemace

 

Kokosový vosk

 

Kokosový vosk je svými vlastnostmi hodně podobný vosku sojovému, ale má ještě něco navíc. 

 • stejně jako náš sojový vosk neobsahuje žádné škodlivé látky (pesticidy, herbicidy, ropné produkty, konzervační látky, barviva), ani živočišné produkty, tudiž je netoxicky, nekarcinogenní, biologicky odbouratelný
 • teplota tání smaotného kokosového vosku je 38-42 °C, proto je nutné pro výrobu svíček přidat i jiný tužší vosk (přidání správného množství sojového vosku zvyšuje teplotu tání/tuhnut na 50°C/33 °C)
 • vosk hoří rovnoměrně, pomalu a čistě
 • kokosový olej pro výrobu vosku je získávn přírodním procesem z dužiny kokosu
 • aroma je intenzivní bez nežádoucích zápachů, a to jak za studena, tak během hoření
 • kokosový vosk je o něco draží, ale rozhodně stojí za to
 • bílá až krémová neprůhledná barva
 • krásně se s nim pracuje, nevytváří nežádoucí struktury, nevytváří prohlubně, dobře přilne k nádobě

 

Často kladenou otázkou je rozdíl mezi kokosovoým voskem a kokosovým olejem.

 • kokosový vosk nemá ŽÁDNÉ aroma (nevoní po sladkém kokosu, jako olej) - aroma je odstraněno procesem rafinace
 • narozdíl od olejů je při pokojové tpelotě tuhý - proces hydrogenace zvyšuje teplotu tání

 

Včelí vosk

 

Včelí vosk voní po medu, je velice čistý a netoxický. Včely ho ale vyrábějí pro svou vlastní potřebu, jedná se o vzácný produkt, vzhledem k této skutečnosti jsou svíčky ze včelího vosku o něco dražší, ale rozhodně za to stojí. Včelí vosk, ale není vhodný pro výrobu vonných svíček s esenciálními a vonnými oleji. Nedokáže adekvátně zachytit aroma a v dusledku toho svíčky téměř nevoní, navíc je škoda ničit krásné medové aroma jinou vůní. 

 

 

A jak to vidím já?

Včelí vosk je opravdu úžasný, práce s ním je o něco obtížnější (rychle tuhne a často praská) a není vhodný pro výrobu vonných svíček. Ale jelikož jsou včelí produkty moji celoživotní láskou, nesmí tento vosk v čisté podobě chybět v mé nabídce. Navíc úžasně voní po medu

 

Sojový vosk je skvělou alternativou k parafínu, ovšem při jeho výběru je nutné dbát na to, aby byl z ekologického zemědělství. To znamená, že sojové boby nejsou geneticky modifikovány, sója je pěstovaná šetrně k přírodě a nejsou použity pesticidy ani hnojiva. V opačném případě, kdy je sója pěstována velkými průmyslovými koncerny, dochází k odlesňování a znečisťování spodních vod v důsledku použití pesticidů a hnojiv. Naše svíčky jsou vyrobeny ze sojových bobů pěstovaných v ekologickém zemědělství v Anglii. To bohužel zdaleka není pravidlem u konkurenčních výrobců (až 94 % sóji v USA je pěstováno nešetrně k přírodě). 

 

No a konečně je tu kokosový vosk, který jsem si, díky jeho ekologičnosti, snadné manipulaci a skvělému výslednému aroma vonných a esenciálních olejů, zamilovala. Jelikož je ale samotný kokosový vosk poměrně měkký je nutné do výsledné směsi přidat i jiný tužší vosk. Svíčky VonTree jsou vyrobeny ze speciálně vyvinuté směsi kokosového a sojového vosku pochazejících z ekologických zemědelství z Anglie.

 

 

Pokud jste svíčkám propadli, stejně jako já, dbejte při jejich výběru na složení. Pokud na obalu není uveden typ vosku, můžete si být téměř jistí, že se jedná o parafín. 

 

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení