Jak pečovat o svíčky?

Péče o svíčku není nikterak složitá. Stačí pár jednoduchých kroků a svíčku si budete moci vychutnávat déle a s větší intenzitou.  Při používání svíčky vždy dbejte na dodržování bezpečnostních pravidel.

 

A jak tedy o svíčku pečovat?

 

Před každým zapálením svíčky zkraťte knot na přibližně 3-5 mm (doporučované rozmezí dle bezpečnostních pokynů je 5-10 mm, avšak ze své zkušenosti doporučuji zkrátit knot více).   

  • Příliš dlouhý knot = svíčka vydává kouř → svíčku uhaste a knot zkraťte
  • Příliš krátký knot = knot se ve vosku topí → odstraňte část vosku kolem knotu (např. dřívkem)
  • Plamen je příliš vysoký (nad 3 cm)  → knot zkraťte
  • Plamen vypadá, že uhasíná → výška plamene se v čase mění,  to je ovšem zcela v pořádku a není potřeba nijak zasahovat. 

 

Svíčku vždy nechávejte hořet tak dlouho, dokud se vosk neroztaví až k okrajům nádoby. Pokud svíčku uhasíte dříve, dojde k tvorbě tzv. tunelu (nerozpuštěný vosk po okrajích svíčky), který značně zkracuje životnost svíčky. Doba rozhoření svíčky závisí na jejím průměru. Svíčku vkuse nechávejte hořet maximálně 3-4 hodiny. 

  • Odstranění tunelu - svíčku obalte do alobalu a nahoře nechte malý otvor pro plamínek → svíčka se zahřeje a vosk rozpustí. Poté alobal odstraňte. 
  • U svíček většinou platí pravidlo - svíčka se rozhoří v průměru o 2,5 cm každou hodinu. To znamená, že svíčka s průměrem 5 cm, potřebuje k rozhoření 2 hodiny, svíčka s průměrem 7,5 cm 3 hodiny.

Výjimku tvoří svíčky v plechovce. U těchto svíček není nutno, aby se svíčka rozhořela úplně až k okrajům (dostačující je, pokud se vosk rozhoří do oblasti 3 mm od okraje). Plechovky jsou při hoření svíček velice teplé a vosk u okrajů roztaje při dalším zapálení svíčky.

Svíčku přestaňte používat pokud zbývá pouze 5 mm vosku. Vosk z dohořelých svíček můžete roztavit a využít k tvorbě čajových svíček nebo vonných vosků. 

 

Bezpečnostní rada na závěr - nikdy nehaste svíčku vodou, ani ji nepřidávejte k vonnému vosku v aromalampě. Voda ve spojení s voskem silně prská, horký vosk může znečistit okolí a v horším případě Vás i popálit. Vhodné není ani hašení sfouknutím. K uhašení zamezte přístupu kyslíku ke knotu, například pokličkou, zhášedlem apod. 

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz