Jak pečovat o svíčky?

Péče o svíčku není nikterak složitá. Stačí pár jednoduchých kroků a vonnou i přírodní svíčku si budete moci vychutnávat delší dobu a s větší intenzitou.

Při hoření svíčky vždy dbejte na dodržování bezpečnostních pravidel.  


Jak o sójovou svíčku pečovat?

 ✅ Před každým zapálením sójové svíčky zkraťte knot na přibližně 3-5 mm (doporučované rozmezí dle bezpečnostních pokynů je 5-10 mm, avšak ze své zkušenosti doporučuji zkrátit knot více).   

 ✅ Příliš dlouhý knot = svíčka vydává kouř → svíčku uhaste a knot zkraťte

 ✅ Příliš krátký knot = knot se ve vosku topí → odstraňte část vosku kolem knotu (např. dřívkem)

 ✅ Plamen je příliš vysoký (nad 3 cm)  → knot zkraťte

 ✅ Plamen vypadá, že uhasíná → výška plamene se v čase mění,  to je ovšem zcela v pořádku a není potřeba nijak zasahovat. 

Sójoví svíčka vontree candle přírodní svíčka ve skle

Jak dlouho nechat svíčku hořet?

✅ Svíčku vždy nechávejte hořet tak dlouho, dokud se vosk neroztaví až nebo téměř k okrajům nádoby. 

✅Bavlněný knot, bez kovové výztuže, má tendenci se při hoření ohýbat = vzniká tzv. převys,  který je přirozenou součásstí hoření sójové svíčky. Více o převisu ZDE

✅ Doba rozhoření svíčky závisí na jejím průměru.

✅ U svíček většinou platí pravidlo - svíčka se rozhoří v průměru o 2,5 cm každou hodinu. To znamená, že svíčka s průměrem 5 cm, potřebuje k rozhoření 2 hodiny, svíčka s průměrem 7,5 cm 3 hodiny.

 

Co je to tunel ve svíčce?

Pokud svíčku uhasíte moc brzy, dojde k tvorbě tzv. tunelu (nerozpuštěný vosk po okrajích svíčky), který značně zkracuje životnost svíčky.

Odstranění tunelu - svíčku obalte do alobalu a nahoře nechte malý otvor pro plamínek → svíčka se zahřeje a vosk rozpustí. Poté alobal odstraňte. .

 

Kdy svíčku přestat používat?

Svíčku přestaňte používat pokud zbývá méně jak 5 mm vosku. Vosk z dohořelých svíček můžete roztavit a využít k tvorbě čajových svíček nebo vonných vosků. 

 

Malá rada pro velké svíčkaře

Bezpečnostní rada na závěr - nikdy nehaste svíčku vodou, ani ji nepřidávejte k vonnému vosku v aromalampě. Voda ve spojení s voskem silně prská, horký vosk ze svíčky může znečistit okolí a v horším případě Vás i popálit. Vhodné není ani hašení sfouknutím. K uhašení zamezte přístupu kyslíku ke knotu, například pokličkou, zhášedlem apod. 

 

Svíčky VonTree Candle jsou darem z přírody. Vyzkoušejte třeba sójovou svíčku s vůni lásky.

Sójové přírodní svíčky vonné

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz