❤ KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE ČAJOVÁ SVÍČKA ZDARMA ❤ EXTRA DÁREK DLE VLASTNÍHO VÝBĚRU K NÁKUPU NAD 2 000 Kč

Jak pečovat o svíčky?

Péče o svíčku není nikterak složitá. Stačí pár jednoduchých kroků a svíčku si budete moci vychutnávat déle a s větší intenzitou.  Při používání svíčky vždy dbejte na dodržování bezpečnostních pravidel.

 

A jak tedy o svíčku pečovat?

Před každým zapálením svíčky zkraťte knot na přibližně 3-5 mm (doporučované rozmezí dle bezpečnostních pokynů je 5-10 mm, avšak ze své zkušenosti doporučuji zkrátit knot více).   

Příliš dlouhý knot = svíčka vydává kouř → svíčku uhaste a knot zkraťte

Příliš krátký knot = knot se ve vosku topí → odstraňte část vosku kolem knotu (např. dřívkem)

Plamen je příliš vysoký (nad 3 cm)  → knot zkraťte

Plamen vypadá, že uhasíná → výška plamene se v čase mění,  to je ovšem zcela v pořádku a není potřeba nijak zasahovat. 

 

Jak dlouho nechat svíčku hořet?

Svíčku vždy nechávejte hořet tak dlouho, dokud se vosk neroztaví TÉMĚŘ k okrajům nádoby. Pokud svíčku uhasíte moc brzy, dojde k tvorbě tzv. tunelu (nerozpuštěný vosk po okrajích svíčky), který značně zkracuje životnost svíčky.

Bavlněný knot, bez kovové výztuže, má tendenci se při hoření ohýbat. Vzniká tzv. převys,  který je přirozenou součásstí hoření sójové svíčky. Více o převisu ZDE

Doba rozhoření svíčky závisí na jejím průměru. Svíčku vkuse nechávejte hořet maximálně 3-4 hodiny. 

Odstranění tunelu - svíčku obalte do alobalu a nahoře nechte malý otvor pro plamínek → svíčka se zahřeje a vosk rozpustí. Poté alobal odstraňte. 

U svíček většinou platí pravidlo - svíčka se rozhoří v průměru o 2,5 cm každou hodinu. To znamená, že svíčka s průměrem 5 cm, potřebuje k rozhoření 2 hodiny, svíčka s průměrem 7,5 cm 3 hodiny.

 Výjimku tvoří svíčky v plechovce. U těchto svíček není nutno, aby se svíčka rozhořela úplně až k okrajům (dostačující je, pokud se vosk rozhoří do oblasti 3 mm od okraje). Plechovky jsou při hoření svíček velice teplé a vosk u okrajů roztaje při dalším zapálení svíčky.

 

Kdy svíčku přestat používat?

Svíčku přestaňte používat pokud zbývá méně jak 5 mm vosku. Vosk z dohořelých svíček můžete roztavit a využít k tvorbě čajových svíček nebo vonných vosků. 

 

Rada na závěr

Bezpečnostní rada na závěr - nikdy nehaste svíčku vodou, ani ji nepřidávejte k vonnému vosku v aromalampě. Voda ve spojení s voskem silně prská, horký vosk může znečistit okolí a v horším případě Vás i popálit. Vhodné není ani hašení sfouknutím. K uhašení zamezte přístupu kyslíku ke knotu, například pokličkou, zhášedlem apod. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz