Slovník pojmů

A B C Č E F G H J K L M N P R S Š T V Y Z

Ambra

Ambra, známá také jako jantar, má bohatou a složitou vůni, která je často popisována jako teplá, hřejivá a balzamická. Její aroma kombinuje dřevité, kořenité a mírně sladké tóny s náznaky pryskyřice a moře. Vůně ambry má tendenci být hlubší a…

Anýz

Vůně anýzu je kořenitá a sladká, s lehkými tóny lískových ořechů, kardamomu a fenyklu. Silné kořeněné tóny jsou doprovázeny lehkým nádechem sladkosti a medové vůně. Aroma anýzu uklidňuje, snižuje stres a úzkost.   

Bergamot

Bergamot je citrusový plod, který má svěží, mírně nasládlou a citrusovou vůni s nádechem koření. Jeho vůně je často popisována jako kombinace citrónu, limetky a květinových a bylinných podtónů. Vůně bergamotu má povzbuzující a osvěžující účinky.

Bílý tymián

Bílý tymián voní, oproti klasickému, jemně a svěže. Má lehce kořeněnou vůni s nádechem citrusů a máty. 

Borovice

 Borovice má typickou jehličnatou vůni, která je silná, dřevitá a svěží s mírně kořenitým a pryskyřičným nádechem. Borovicový olej má uklidňující vlastnosti.

Cedr

Cedr má charakteristickou dřevitou vůni, která je silná a intenzivní. Jeho vůně je často popisována jako kořeněná, těžká, mírně sladká a teplá, s výraznými tóny pryskyřice a dřeva a jemným náznakem citrusů.

Citronová tráva

Lemongrass (česky citronová tráva) má svěží a intenzivní vůni, která je velmi podobná vůni citronů, nebo čerstvě posekané trávy. Aroma citronové trávy je citrusové s jemnými kořeněnými a bylinnými tóny. Jeho vůně je často popisována jako svěží,…

Citrusy

Citrusy mají osvěžující aroma, které je charakteristické pro ovoce z této rostlinné skupiny. Vůně citrusů je obvykle silná a intenzivní, s jasnými tóny citrusových slupek, šťáv a květů. Vůně citrusů má pozitivní účinky na náladu a dokáže odbourat…

Černý pepř

Aroma černého pepře má silnou, kořenitou a ostrou vůni. Jeho vůně je charakterizována jako pikantní, teplá a intenzivní, s jemnými kořenitými tóny. Může mít i lehce dřevitý a citrusový nádech. Celkově je vůně poměrně výrazná a skvěle se hodí ke…

Čokoláda

Čokoláda má charakteristickou sladkou, teplou a bohatou vůni s tóny kakaa, másla a vanilky. Vůně čokolády může být popisována jako nasládlá, kořenitá a aromatická, s jemnými tóny ovoce a kávy. 

Esenciální olej

Esenciální olej je aromatická kapalina získávána z rostlin pomocí destilace nebo extrakce. Jedná se o oleje 100% přírodního původu. Esenciální oleje voní zpravidla jemněji, než oleje vonné a jsou vhodné i pro citlivé osoby. Tyto oleje mají…

Eukalyptus

Eukalyptus má typicky výraznou balzamickou, kořenitou a svěží vůni. Aroma se může lišit v závislosti na druhu rostliny. Některé druhy eukalyptu mají aroma mentolovější, zatímco jiné spíše kořenitější nebo dřevité.  Esenciální olej z…

Fialka

Fialka voní sladce květinově a jemně ovocně. Fialky mohou mít mírně dřevitou, zemitou vůni s pudrovým podtónem. Některé druhy fialek mají vůni podobnou malinám. 

Frézie

Frézie je květina s bohatou a intenzivní vůní. Její aroma je středně sladké, květinové a mírně kořeněné s nádechem citrusů. Má jemné květinové tóny, které evokují představu čerstvých jarních květin. Je to květina, která se snadno identifikuje svou…

Gardénie

Gardénie má sladce květinovou vůni s nádechem pudrového a jemně kořeněného tónu. V jeji vůni lze cítit naznak jasmínu, vanilky a krémových tónů. Intenzivní vůně gardénie evokuje romantiku, luxus a ženskost.      

Geránium

Geránium má charakteristickou květinovou vůni, která může být popisována jako lehce sladká, zemitá, kořeněná a svěží. Některé odrůdy mají také citrusové nebo ovocné tóny, zatímco jiné mají spíše kořeněnou vůni.

Grapefruit

Grapefruit má svěží, ovocnou a citrusovou vůni, která může být popisována jako kombinace sladkosti a kyselosti s lehkým nádechem hořkosti. Esenciální olej z grapefruitu je používán v aromaterapii pro podporu pozitivního myšlení, snížení stresu…

Heřmánek

Heřmánek má charakteristickou sladce bylinnou vůni s ovocnými podtóny. Aroma heřmánku je známe pro své relaxační a uklidňující účinky. 

Hruška

Aroma hrušky je charakteristické svou sladkou, osvěžující a ovocnou podstatou.

Hřebíček

Hřebíček je koření s intenzivním, aromatickým a kořeněným aromatem. Jeho vůně je silná a připomíná směs dřeva a koření. Někteří lidé také popisují jeho vůni jako sladkou a ostrou. 

Jasmín

Jasmín voní sladce a intenzivně, s květinovými a exotickými tóny. Jeho aroma je často popisováno jako smyslné a romantické s jemným nádechem dřevitých a kořeněných tónu. Vůně jasmínu má relaxační účinky a zlepšuje náladu.  

Jedle

Olej z jedle má intenzivní jehličnatou vůni, která je silná a svěží, s kořeněnými a dřevitými tóny. Vůně jedle může pomoci snížit stres, zlepšit náladu a poskytnout pocit pohody a relaxace.

Káva

Vůně kávy je často popisována jako nasládlá, oříšková, kořenitá a zemitá. Někdy se mohou vyskytovat jemné podtóny ovoce a květin. Aroma kávy je teplé, stimulující s náznaky dřevitých tónů. Vůně kávy v sobě může ukrývat nádech karamelu, sušenek a…

Konvalinka

Vůně konvalinky je popisována jako jemná, jiskřivá a květinová s nádechem zeleného listí. Její vůně zlepšuje náladu a je typická pro jarní období. 

Konvalinka

Vůně konvalinky je popisována jako jemná, jiskřivá a květinová s nádechem zeleného listí. Její vůně zlepšuje náladu a je typická pro jarní období. 

Nahoru
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz