Dřevěný vs. bavlněný knot

Dřevěný knot nebo 100% bavlna? Který knot do své svíčky zvolit a jaké jsou jejich výhody a negativa? 

 

Dřevěné knoty

Používání dřevěných knotů získává v posledních letech na oblibě. Dřevěné knoty mohou být ve formě tenkých plátů nebo tuby. Knoty voní po rozpáleném ohni a vydávají příjemný praskající zvuk rozpáleného dřeva. Jsou však o něco náročnější na údržbu. Při prvním zapálení svíčky, se dřevěné i bavlněné knoty rychle vznítí. Při dalších cyklech ovšem nastává u dřevěných knotů menší prodleva. K vznícení je nutné přibližně 20 s. Často se povede dřevěný knot zapálit až na druhý nebo třetí pokus. Klasické zápalky k zapálení dřevěných knotů obvykle nestačí a je nutno použít zapalovač. Dřevěné knoty jsou určeny především do interiérových svíček. Nejsou příliš odolné větru, a tak se ve volném prostranství snadno uhasí.

Dřevěné knoty hoří horizontálně (plamen je širší než vyšší). U křížových knotů je většinou šířka i výška plamene stejná. Díky těmto vlastnostem, se vůně ze svíček uvolňuje intenzivněji, rychleji a je čistější a plnější.

Tyto knoty se nezastřihují nůžkami, ale po vychladnutí se ohořelá (černá) část uchopí mezi prsty a jemně odlomí. Nepoužívejte násilí, mohli byste odlomit příliš velkou část knotu a svíčku by nešlo zapálit (řešením je pak odstranit vosk kolem knotu). Křižové dřevěné knoty mají někdy pevnější střed a je nutné jej zkrátit cvikačkami nebo nůžkami.

Dřevěny knoty jsou vyráběny ručně. Liší se tloušťkou i hustotou dřeva. Některé knoty vydávají intenzivní praskající zvuk, jiné jsou tižší. I přesto, že všechny svíčky jsou vždy výrobcem (měly by) řádně otestovány, mohou některé knoty u koncového uživatele hořet odlišně.

Dalším zásadním rozdílem, oproti bavlněným knotům, je výška kovového stojánku. Dřevěné knoty mají stojánek vyšší, a tak se výška zbytkového vosku pohybuje okolo 5 mm.  U křížových knotů je plíšek nižší.

 

Pokud Vám dřevěný knot během hoření uhasne a topí se v rozpuštěném vosku, nechte svíčku zatuhnout a poté odstraňte  (například nanukovým dřívkem, špejlí) část ztuhlého vosku kolem knotu, tak aby se vytvořil prostor pro knot. 

 

 

Bavlněné knoty

Bavlněné knoty jsou spleteny z jednotlivých provázků a liší se jak tvarem (plochý, kulatý), tak šířkou. Jejich údržba je snadnější a jsou cenově dostupnější. Plamen hoří vertikálně a doba vznícení se odhaduje na cca 3 s. Jelikož je plamen poměrně vysoký a intenzivní, dochází při hoření k degradaci části vonných esencí.  Z tohoto důvodu je intenzita vůně u svíček s bavlněným knotem o něco nižší. Dodržováním správné délky knotu (sestřih na 3-5 mm) zvýšíte intenzitu vůně. Bavlněné knoty mají nízký kovový plíšek a při správné údržbě vyhoří téměř všechen vosk.

 

Který knot je lepší?

Nelze jednoznačně říct, která varianta je lepší nebo horší. Záleží čistě na Vašich preferencích. Pokud si nechcete přidělávat starosti s obtížnějším zapalováním a údržbou, určitě volte knoty bavlněné, které pouze před každým zapálením zkrátíte na 3-5 mm. Pokud ovšem chcete mít ze svíčky intenzivnější zážitek, milujete vůní a zvuk praskajícího dřeva, sáhněte po knotech dřevěných.

Ať už dřevo nebo bavlna, každá svíčka potřebuje jisté množství pozornosti. Správnou údržbou prodloužíte životnost svíčky, zvýšíte intenzitu vůně a eliminujete tvorbu kouře a sazí. Kvalitní svíčka by neměla po vyhoření zanechat po stranách nádoby žádný vosk. A pokud ano, tak pouze minimum. Avšak kvalitně vyrobená svíčka je pouze 50% úspěchem, zbylých 50 % ovlivňuje koncový uživatel. Nezapomínejte svíčku nechat při prvním zapálení (a ideálně i při každém dalším) rozhořet až k okrajům. Doba rozhoření se liší v závislosti na průměru svíčky, použitých olejích, vosku a knotech. Obvykle se čas pohybuje v rozmezí 1,5 - 2,5 hodiny.

 

Na co se při výběru svíčky zaměřit?

Zdraví nezávadná kvalitní svíčka by měla mít tyto vlastnosti.

  • Přírodní vosk bez aditiv
  • Bez ftalátů
  • Bavlněné knoty bez zinkového středu
  • Neslepované dřevěné knoty

 

Já osobně preferuji knoty dřevěné, miluji jejich vůní i způsob hoření. Jejich údržba mi nepřijde nikterak náročná a za správnou péči se odvděčí provoněným domovem.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz