Dřevěný vs. bavlněný knot

Dřevěný knot nebo 100% bavlna? Který knot do své svíčky zvolit a jaké jsou jejich výhody a negativa? 

 

Dřevěné knoty

Používání dřevěných knotů získává v posledních letech na oblibě. Dřevěné knoty mohou být ve formě tenkých plátů nebo tuby. Knoty voní po rozpáleném ohni a vydávají příjemný praskající zvuk rozpáleného dřeva. Jsou však o něco náročnější na údržbu. Při prvním zapálení svíčky, se dřevěné i bavlněné knoty rychle vznítí. Při dalších cyklech ovšem nastává u dřevěných knotů menší prodleva. K vznícení je nutné přibližně 20 s. Často se povede dřevěný knot zapálit až na druhý nebo třetí pokus. Klasické zápalky k zapálení dřevěných knotů obvykle nestačí a je nutno použít zapalovač. Dřevěné knoty jsou určeny především do interiérových svíček. Nejsou příliš odolné větru, a tak se ve volném prostranství snadno uhasí.

Dřevěné knoty hoří horizontálně (plamen je širší než vyšší). U křížových knotů je většinou šířka i výška plamene stejná. Díky těmto vlastnostem, se vůně ze svíček uvolňuje intenzivněji, rychleji a je čistější a plnější.

Tyto knoty se nezastřihují nůžkami, ale po vychladnutí se ohořelá (černá) část uchopí mezi prsty a jemně odlomí. Nepoužívejte násilí, mohli byste odlomit příliš velkou část knotu a svíčku by nešlo zapálit (řešením je pak odstranit vosk kolem knotu). Křižové dřevěné knoty mají někdy pevnější střed a je nutné jej zkrátit cvikačkami nebo nůžkami.

Dřevěny knoty jsou vyráběny ručně. Liší se tloušťkou i hustotou dřeva. Některé knoty vydávají intenzivní praskající zvuk, jiné jsou tižší. I přesto, že všechny svíčky jsou vždy výrobcem (měly by) řádně otestovány, mohou některé knoty u koncového uživatele hořet odlišně.

Dalším zásadním rozdílem, oproti bavlněným knotům, je výška kovového stojánku. Dřevěné knoty mají stojánek vyšší, a tak se výška zbytkového vosku pohybuje okolo 5 mm.  U křížových knotů je plíšek nižší.

 

Pokud Vám dřevěný knot během hoření uhasne a topí se v rozpuštěném vosku, nechte svíčku zatuhnout a poté odstraňte  (například nanukovým dřívkem, špejlí) část ztuhlého vosku kolem knotu, tak aby se vytvořil prostor pro knot. 

 

 

Bavlněné knoty

Bavlněné knoty jsou spleteny z jednotlivých provázků a liší se jak tvarem (plochý, kulatý), tak šířkou. Jejich údržba je snadnější a jsou cenově dostupnější. Plamen hoří vertikálně a doba vznícení se odhaduje na cca 3 s. Jelikož je plamen poměrně vysoký a intenzivní, dochází při hoření k degradaci části vonných esencí.  Z tohoto důvodu je intenzita vůně u svíček s bavlněným knotem o něco nižší. Dodržováním správné délky knotu (sestřih na 3-5 mm) zvýšíte intenzitu vůně. Bavlněné knoty mají nízký kovový plíšek a při správné údržbě vyhoří téměř všechen vosk.

 

Který knot je lepší?

Nelze jednoznačně říct, která varianta je lepší nebo horší. Záleží čistě na Vašich preferencích. Pokud si nechcete přidělávat starosti s obtížnějším zapalováním a údržbou, určitě volte knoty bavlněné, které pouze před každým zapálením zkrátíte na 3-5 mm. Pokud ovšem chcete mít ze svíčky intenzivnější zážitek, milujete vůní a zvuk praskajícího dřeva, sáhněte po knotech dřevěných.

Ať už dřevo nebo bavlna, každá svíčka potřebuje jisté množství pozornosti. Správnou údržbou prodloužíte životnost svíčky, zvýšíte intenzitu vůně a eliminujete tvorbu kouře a sazí. Kvalitní svíčka by neměla po vyhoření zanechat po stranách nádoby žádný vosk. A pokud ano, tak pouze minimum. Avšak kvalitně vyrobená svíčka je pouze 50% úspěchem, zbylých 50 % ovlivňuje koncový uživatel. Nezapomínejte svíčku nechat při prvním zapálení (a ideálně i při každém dalším) rozhořet až k okrajům. Doba rozhoření se liší v závislosti na průměru svíčky, použitých olejích, vosku a knotech. Obvykle se čas pohybuje v rozmezí 1,5 - 2,5 hodiny.

 

Na co se při výběru svíčky zaměřit?

Zdraví nezávadná kvalitní svíčka by měla mít tyto vlastnosti.

  • Přírodní vosk bez aditiv
  • Bez ftalátů
  • Bavlněné knoty bez zinkového středu
  • Neslepované dřevěné knoty

 

Já osobně preferuji knoty dřevěné, miluji jejich vůní i způsob hoření. Jejich údržba mi nepřijde nikterak náročná a za správnou péči se odvděčí provoněným domovem.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení