Propolis - zázrak tradiční i moderní medicíny

Propolis je 100% přírodní látka, která je v tradiční medicíně využívána již po staletí. Název pochází z řečtiny (pro=před, polis=město) a v přeneseném slova smyslu znamená ochranu/předměstí, v případě včelího propolisu, ochranu úlu. Propolis má příjemnou aromatickou vůni a disponuje řadou léčivých účinků, které jsou podloženy odbornými vědeckými studiemi.

 

 

Propolis a včely

Propolis je produktem včely medonosné, která jej využívá k údržbě a dezinfekci úlu. Někdy je též označován jako „včelí tmel“. Včely propolisem opravují trhlinky a zpevňují celkovou strukturu úlu. Kromě eliminace množení škodlivých mikroorganismů, slouží propolis k mumifikaci větších škůdců, které nejsou schopny včely z úlu odstranit. Mumifikací je zabráněno rozkladu těl škůdců, a tím namnožení mikroorganismů, které by mohly včelstvo ohrozit. Propolis slouží i jako tepelná izolace a udržuje v úlu ideální teplotu (cca 35 °C). 

 

 

Chemické složení

Chemické složení propolisu je vysoce variabilní a je ovlivněno mnoha faktory (geografické umístění včelstva, složení druhů rostlin apod.). Všeobecně se propolis skládá z přibližně 300 chemických látek, které disponují antioxidačními účinky. Jedná se o pryskyřičné látky (50 %), včelí vosk (30 %), balzámy a éterické oleje (10 %), pyl (5 %) a ostatní látky (minerály, organické sloučeniny).

Důležitými organickými sloučeninami jsou fenolytické sloučeniny, estery flavonoidy, terpeny, beta-steroidy, aromatické aldehydy a alkoholy. Propolis také obsahuje řadu vitamínů (B1,B2,B6, C a E), minerálů (hořčík, vápník, draslík, sodík, měď, zinek, mangan a železo) a enzymů (kyselá fosfatáza, glukóza-6-fosfatáza nebo adenosintrifosfatáza).

Zajímavou sloučeninou je tzv. CAPE (fenyletylester kyseliny kofeinové) – která má antioxidační vlastnosti a potenciál v protinádorové léčbě.

 

Účinky

Propolis má antiseptické, protizánětlivé, antioxidační, antibakteriální, antimykotické, antivirové, protiplísňové, protirakovinné a imunostimulační vlastnosti. Díky jeho vlastnostem je využíván při léčbě různých onemocnění – rány (obvazy napuštěné medem a propolisem), záněty, infekce, onemocnění dýchacích cest, chřipka, nachlazení. Podporuje imunitní systém, zkracuje dobu léčby a zeslabuje příznaky některých onemocnění. U dětí snižuje výskyt běžných respiračních onemocnění a zánětu středního ucha. Mimo to podporuje růst vlasů – stimuluje krevní oběh v pokožce a vyživuje vlasové folikuly. Zlepšuje spánek, snižuje stresovou zátěž a působí proti bolestem hlavy.antimutagenní účinek proti některým enviromentálním mutagenům. Propolis snižuje krevní tlak a hladinu škodlivého cholesterolu v krvi.

 

Dále jsou zjednodušeně popsány účinky propolisu, které byly ověřeny v různých odborných studiích (odkaz viz níže).

 

Gastrointestinální onemocnněí

 • Léčba Giardia duodenalis (Lamblie střevní) – míra vyléčení při podaní propolisu byla vyšší než u podání konvenčního léčiva
 • Léčba žaludečních vředů (Helicobacter pylori)

 

Gynekologické potíže

 • Léčba bakteriální vaginózy a vulvovaginální kandidózy
 • Propolis zlepšuje vaginální prostředí (podporuje růst Lacobacillus spp. – dobré bakterie a zabraňuje množení škodlivých mikroorganismů)
 • Zmírňuje symptomy -  svědění a pálení (anestetické vlastnosti)

 

Orální choroby

 • Nadměrné množení mikroorganismů v ústech vede k tvorbě orálních chorob
 • Propolis omezuje vznik plaků a působení patogenů, které způsobují periodontitidu (zánět periodoncia), nepříjemný dech, gingivitidu (zánět dásní) a parodontitidu (zánět závěsného aparátu zubů)
 • Léčba aftů

 

Onkologická léčba

 • Propolis indukuje apoptózu rakovinových buněk (programovaná buněčná smrt) a není toxický pro buňky zdravé = selektivní toxicita
 • Potenciál v léčbě rakoviny prsu, melanomu a rakoviny plic

 

Dermatologie

 • Mimo již zmiňované účinky má i schopnost navodit syntézu kolagenu a proto je využíván při hojení ran (včetně diabetického vředu)
 • Snižuje tvorbu volných radikálů a tím podporuje proces hojení
 • Léčba akné, oděrek, popraskané kůže a bradavic

 

Molekulární mechanismy odpovědné za hojivou aktivitu propolisu jsou uvedeny ZDE.

 

POUŽITÍ

Propolis se nejčastěji používá ve formě tinktury nebo masti.

 

Tinktura

 • 1 objemový díl propolisu ku 2 objemovým dílům vysokoprocentního alkoholu
 • Propolis se maceruje přibližně 3 týdny (čím vyšší procento alkoholu, tím kratší doba macerace), průběžně protřepávat
 • Tinktura je následně přefiltrována přes gázu a poté přes filtrační papír

 

Mast

 • Tinktura je smíchána s tuhým olejem (máslo, sádlo apod.)
 • Směs se zahřeje na 50 °C a je průběžně promíchávána do doby, než dojde k odpaření veškerého alkoholu

 

I používání propolisu s sebou nese úskalí, není jich však mnoho. Pozor by si měli dát zejména lidé alergičtí na pyl, kterého propolis obsahuje 3-5 %. Denní dávka by neměla přesáhnout 1,4 miligramů propolisu.  

 

 Zdroje:

http://journal.waocp.org/article_24421_e27f12cfb64e899d4a0ee2f315f985bf.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5549483/

 

  

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz