Propolis - zázrak tradiční i moderní medicíny

Propolis je 100% přírodní látka, která je v tradiční medicíně využívána již po staletí. Název pochází z řečtiny (pro=před, polis=město) a v přeneseném slova smyslu znamená ochranu/předměstí, v případě včelího propolisu, ochranu úlu. Propolis má příjemnou aromatickou vůni a disponuje řadou léčivých účinků, které jsou podloženy odbornými vědeckými studiemi.

 

 

Propolis a včely

Propolis je produktem včely medonosné, která jej využívá k údržbě a dezinfekci úlu. Někdy je též označován jako „včelí tmel“. Včely propolisem opravují trhlinky a zpevňují celkovou strukturu úlu. Kromě eliminace množení škodlivých mikroorganismů, slouží propolis k mumifikaci větších škůdců, které nejsou schopny včely z úlu odstranit. Mumifikací je zabráněno rozkladu těl škůdců, a tím namnožení mikroorganismů, které by mohly včelstvo ohrozit. Propolis slouží i jako tepelná izolace a udržuje v úlu ideální teplotu (cca 35 °C). 

 

 

Chemické složení

Chemické složení propolisu je vysoce variabilní a je ovlivněno mnoha faktory (geografické umístění včelstva, složení druhů rostlin apod.). Všeobecně se propolis skládá z přibližně 300 chemických látek, které disponují antioxidačními účinky. Jedná se o pryskyřičné látky (50 %), včelí vosk (30 %), balzámy a éterické oleje (10 %), pyl (5 %) a ostatní látky (minerály, organické sloučeniny).

Důležitými organickými sloučeninami jsou fenolytické sloučeniny, estery flavonoidy, terpeny, beta-steroidy, aromatické aldehydy a alkoholy. Propolis také obsahuje řadu vitamínů (B1,B2,B6, C a E), minerálů (hořčík, vápník, draslík, sodík, měď, zinek, mangan a železo) a enzymů (kyselá fosfatáza, glukóza-6-fosfatáza nebo adenosintrifosfatáza).

Zajímavou sloučeninou je tzv. CAPE (fenyletylester kyseliny kofeinové) – která má antioxidační vlastnosti a potenciál v protinádorové léčbě.

 

Účinky

Propolis má antiseptické, protizánětlivé, antioxidační, antibakteriální, antimykotické, antivirové, protiplísňové, protirakovinné a imunostimulační vlastnosti. Díky jeho vlastnostem je využíván při léčbě různých onemocnění – rány (obvazy napuštěné medem a propolisem), záněty, infekce, onemocnění dýchacích cest, chřipka, nachlazení. Podporuje imunitní systém, zkracuje dobu léčby a zeslabuje příznaky některých onemocnění. U dětí snižuje výskyt běžných respiračních onemocnění a zánětu středního ucha. Mimo to podporuje růst vlasů – stimuluje krevní oběh v pokožce a vyživuje vlasové folikuly. Zlepšuje spánek, snižuje stresovou zátěž a působí proti bolestem hlavy.antimutagenní účinek proti některým enviromentálním mutagenům. Propolis snižuje krevní tlak a hladinu škodlivého cholesterolu v krvi.

 

Dále jsou zjednodušeně popsány účinky propolisu, které byly ověřeny v různých odborných studiích (odkaz viz níže).

 

Gastrointestinální onemocnněí

 • Léčba Giardia duodenalis (Lamblie střevní) – míra vyléčení při podaní propolisu byla vyšší než u podání konvenčního léčiva
 • Léčba žaludečních vředů (Helicobacter pylori)

 

Gynekologické potíže

 • Léčba bakteriální vaginózy a vulvovaginální kandidózy
 • Propolis zlepšuje vaginální prostředí (podporuje růst Lacobacillus spp. – dobré bakterie a zabraňuje množení škodlivých mikroorganismů)
 • Zmírňuje symptomy -  svědění a pálení (anestetické vlastnosti)

 

Orální choroby

 • Nadměrné množení mikroorganismů v ústech vede k tvorbě orálních chorob
 • Propolis omezuje vznik plaků a působení patogenů, které způsobují periodontitidu (zánět periodoncia), nepříjemný dech, gingivitidu (zánět dásní) a parodontitidu (zánět závěsného aparátu zubů)
 • Léčba aftů

 

Onkologická léčba

 • Propolis indukuje apoptózu rakovinových buněk (programovaná buněčná smrt) a není toxický pro buňky zdravé = selektivní toxicita
 • Potenciál v léčbě rakoviny prsu, melanomu a rakoviny plic

 

Dermatologie

 • Mimo již zmiňované účinky má i schopnost navodit syntézu kolagenu a proto je využíván při hojení ran (včetně diabetického vředu)
 • Snižuje tvorbu volných radikálů a tím podporuje proces hojení
 • Léčba akné, oděrek, popraskané kůže a bradavic

 

Molekulární mechanismy odpovědné za hojivou aktivitu propolisu jsou uvedeny ZDE.

 

POUŽITÍ

Propolis se nejčastěji používá ve formě tinktury nebo masti.

 

Tinktura

 • 1 objemový díl propolisu ku 2 objemovým dílům vysokoprocentního alkoholu
 • Propolis se maceruje přibližně 3 týdny (čím vyšší procento alkoholu, tím kratší doba macerace), průběžně protřepávat
 • Tinktura je následně přefiltrována přes gázu a poté přes filtrační papír

 

Mast

 • Tinktura je smíchána s tuhým olejem (máslo, sádlo apod.)
 • Směs se zahřeje na 50 °C a je průběžně promíchávána do doby, než dojde k odpaření veškerého alkoholu

 

I používání propolisu s sebou nese úskalí, není jich však mnoho. Pozor by si měli dát zejména lidé alergičtí na pyl, kterého propolis obsahuje 3-5 %. Denní dávka by neměla přesáhnout 1,4 miligramů propolisu.  

 

 Zdroje:

http://journal.waocp.org/article_24421_e27f12cfb64e899d4a0ee2f315f985bf.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5549483/

 

  

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení