SÓJOVÝ VOSK

Sójový vosk se stává stále populárnější volbou nejen v kosmetickém průmyslu, ale i ve výrobě svíček. Jeho ekologické vlastnosti a široké možnosti využití ho činí atraktivním materiálem pro spotřebitele i výrobce. V tomto článku se podíváme na to, co sójový vosk přesně je, jaké jsou jeho výhody a možnosti využití, zejména v kontextu výroby svíček.

sojove svicky vyroba

CO JE SOJOVÝ VOSK?

Sójový vosk je přírodní vosk, který se získává ze sójových bobů, rostlinného produktu pocházejícího z rostliny sóji luštinaté (Glycine max). Tento proces začíná lisováním sójových bobů za vzniku sójového oleje. Poté je tento olej chemicky upraven pomocí hydrogenace, čímž se vytváří pevný vosk. Hydrogenace je proces, kdy se k molekulám oleje připojí atom vodíku. To má za následek zvýšení pevnosti a přeměnu oleje na vosk.

Samotný sójový vosk má měkkou a krémovou texturu, která umožňuje snadnou manipulaci a formování. Má obvykle světle žlutou až krémovou barvu. Díky svému původu a výrobním procesům je sójový vosk často označován jako biologicky rozložitelný a ekologicky šetrný. To znamená, že po spálení nebo vyhoření sójové svíčky, je zbytek vosku snáze odbouratelný a méně škodlivý pro životní prostředí ve srovnání s parafínovými svíčkami, které mohou obsahovat toxické látky.

VÝHODY SÓJOVÉHO VOSKU VE SVÍČKÁCH

Ekologie: Sójové boby jsou obnovitelným zdrojem, což znamená, že jejich pěstování má menší dopad na životní prostředí než těžba  ropy v případě parafínu, který se používá k výrobě klasických konvenčních svíček. Sójové svíčky také hoří čistěji a produkují méně emisí.

Dlouhá životnost: Sójové svíčky mají obvykle delší dobu hoření než svíčky z parafínového vosku

Snadné čištění: Sójový vosk se snadno odstraňuje z povrchů, a tak je mnohem jednodušší vyčistit nádobu nebo svícen po vyhoření svíčky.

Lepší distribuce vůně: Sójový vosk má schopnost absorbovat a udržovat vůni lépe než parafínový vosk. To znamená, že svíčky vyrobené ze sójového vosku mají příjemnější a intenzivnější vůni, která se rovnoměrně šíří do okolí.

Méně kouře a škodlivých látek: Sójové svíčky hoří čistěji než svíčky z parafínového vosku. Produkují méně kouře a škodlivých látek. To je nejen prospěšné pro kvalitu vzduchu uvnitř místnosti, ale také pro zdraví lidí, kteří si svíčky opakovaně zapalují.

NEVÝHODY SÓJOVÉHO VOSKU

Vyšší cena: Sójový vosk je obvykle dražší než parafín, což může odradit některé spotřebitele od jeho používání.

Měkkost: Sójový vosk může být měkčí než parafínový vosk, je náchylnější k deformaci nebo tavení při vyšších teplotách. To je důležité vzít v úvahu při manipulaci se svíčkami, zejména v teplejším prostředí.

Menší výběr: I když popularita sójových svíček roste, stále může být obtížné najít stejně široký výběr vůní a stylů jako u svíček z parafínového vosku. 

Delší doba tuhnutí: Sójový vosk potřebuje na ztuhnutí delší dobu, než parafínový vosk, což má vliv dobu výroby a zpracování svíček.

Mokré skvrny: U sójového vosku často dochází ke vzniku tzv. mokrých skvrn. Tyto skvrny vznikají vlivem smršťování a rozpínání vosku v závislosti na okolních teplotách. Jedná se pouze o estetickou vadu, která nemá žádný vliv na hoření svíčky.

sojova svicka ambra

Sójový vosk představuje zajímavou alternativu k tradičnímu parafínu, která nabízí řadu výhod pro spotřebitele i životní prostředí. Jeho ekologické vlastnosti spolu s dlouhou dobou hoření, lepší distribucí vůně a čistějším hořením ho činí atraktivním materiálem pro výrobu svíček a dalších produktů. Sójový vosk je navíc bezpečný a biologicky rozložitelný, a tak šetrnější k životnímu prostředí.

I když existují některé nevýhody, jako je vyšší pořizovací cena, měkkost a delší doba tuhnutí, je stále jasné, že sójový vosk má potenciál změnit způsob, jakým nakupujeme a používáme svíčky. Jeho rostoucí popularita svědčí o tom, že spotřebitelé si stále více uvědomují důležitost ekologických a šetrných materiálů. Sójový vosk tak představuje nejen moderní trend v oblasti výroby svíček, ale i důležitý krok směrem k udržitelnější budoucnosti.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz