Wet spots, aneb vady na kráse sójových svíček

Přírodní sójové svíčky jsou šetrné k našemu zdraví a můžeme je bez starosti zapálit, kdy se nám zamane.

Pří výrobě svíček VonTree Candle nejsou do sójového vosku přidávány žádné další chemické látky zlepšující vlastnosti svíčky. Existuje celá řada aditiv, která svíčce sice propůjčí krásný hladký vzhled, bez bublin a mokrých skvrn, ale rozhodně nemají příznivý vliv na naše zdraví. Proto dávám přednost "nedokonalé" zdravé svíčce nad tou, která do ovzduší vypouští toxické chemické sloučeniny. 

Říká Vám něco název "wet spots" neboli mokré skvrny, už jste se s nimi někdy potkali? Jsou to místa na sklenici, kde dochází k odlučování vosku od sklenice, tyto místo následně působí "mokře". Nejsou moc lichotivá pro vzhled svíčky, ale na finální vlastnosti nemají žádný vliv. 

vzhled přírodních sójových svíček mokré skvrny

Zdroj: candlescience.com


Všechno jde hladce, rozpuštění vosk, ideální teplota místnosti, nahřáté sklenice. Tak tato svíčka se mi náramně povedla. Nechám vosk pěkně zatuhnout a zítra dodělám finální úpravy, aby mohla svíčka do světa. Cože? Co se to stalo s moji krásnou svíčkou? Proč vypadá tak nějak mokře, nehezky, neprofesionálně? Postup výroby svíčky byl ideální, ale teď přede mnou stojí nedokonalá svíčka, která mi dala tolik práce. 

I profesionálním svíčkařům se "mokré skvrny" někdy nevyhnou. Ať dělám, co dělám přírodní vosk je živel a nedá se tak lehce zkrotit. Proč tyto skvrny na svíčce vznikají a jak jim přirozenou cestou alespoň trošku předejít?

Vosk se při svém tuhnutí smršťuje, a pokud nejsou 100% ideální podmínky (rovnoměrná teplota nejen vosku, ale i sklenice a okolí), dochází k nepravidelnému smršťování vosku a vzniku bublin, které následně vedou ke vzniku mokrých míst. Tento jev se vyskytuje nejenom u svíčkařů začátečníků, ale i u zkušených profesionálů a to přibližně u 1 svíčky z 10. Není ale důvod ke smutku, pokud Vám skvrny vadí natolik, že se jich chcete na hotové svíčce zbavit, můžete zkusit jeden z těchto fíglů:

1) Použijte horkovzdušnou pistoli, která v daném místě sklenici zahřeje a umožní vosku znovu přilnout k nádobě.

2) Jednoduše wet spots přelepte etiketou, co oči nevidí, to srdce nebolí :)

 

Chcete vzniku skvrn při výrobě svíček zabráni? Zkuste dodržovat tato pravidla, které Vám ke krásné svíčce pomůžou bez chemických aditiv:

1) Nádoby před litím vosku omyjte mýdlovou vodou a osušte, poté je nahřejte - Předehřatí sklenic umožnuje pomalejší tuhnutí vosku a vzduchové bubliny tka mohou uniknout napovrch. 

1) Nádoby před nalitím vosku umyjte jarovou vodou a nahřejte 

2) Nenálévejte příliš horký vosk, ideální teplota je přibližně 

3) Vosk nalévejte s citem a pomalu

4) Teplota místnosit by neměla být nižší než 21-22°C

5) Po nalití vosku jemně poklepejte na sklenici, aby se uvolnily vzduchové bubliny

6) Každé nádobě nechte dostatečný prostor, aby se vzájemně tepelně neovlivňovaly

7) Nádoby umíštěte na povrch, který nebude svíčku ochlazovat (ideálně mřížka)

Zkoušejte, experimentujte, výsledky si zapisujte, dělejte oběvy :) Každá nádoba, vosk i olej je jiný a nejde s jistotou říct, které podmínky budou vyhovovat právě Vám. Po téměř dvou letech tvorby svíček, můž říct, že jsem poměrně slušně eliminovala četnost vzniku mokrých skvrn. Ale i přes veškerou moji snahu, se sem tam nějaká mrška objeví :)

 


Přírodní vosky umí výrobce svíček někdy potrápit.  Ačkoliv se snažím všem nedokonalostem předcházet, zdravotní nezávadnost svíčky je pro mě mnohem důležitější, než její dokonalý vzhled. Přidáním aditiv bych sice mohla omezit vznik nedokonalostí, avšak raději beru tyto skvrny jako neodmyslitelnou součást sójových svíček, která k nim čas od času prostě patří. 

Tak, teď už znáte tajemství těchto nevzhledných skvrn a víte, že se nemusíte obávat o kvalitu svíčky, pokud nějákou nedokonalost zbystříte.  

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz